حدیث روز

D-(27).jpg

به روزآوری بانک اطلاعات اموات

                  

شهر مهدیشهر به عنوان مرکز شهرستان به لحاظ جغرافیایی  از جنوب به شهرستان  سمنان از شمال به استان مازندران از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به استان تهران در دامنه جنوبی رشته کوهای البرز واقع شده است: ارتفاع آن از سطح دریا1680 متر است . شهرستان مهدیشهر دارای   دو بخش (مرکزی و شهمیرزاد ) ، سه شهر (مهدیشهر ، شهمیرزاد و درجزین) و تعداد 19 روستا می باشد. و مساحت این شهرستان در حدود 1100 کیلومتر مربع میباشد که محیط شهری آن 139 کیلومتر مربع میباشد.

وجه تسمیه سنگسر

واژه سنگسردر کتب متنوع و افواه مردم متداول و متنوع است عده ای این کلمه را ترجمه واژه راس الکلب و عده ای تغیر و تحول از جنبه تاریخی سکسار –سگسار- سگسر-سنگسر که تیره ای از آریایی ها (سکاها) در این منطقه ساکن شده و بدین نام معرف گشته است.

فردوسی در شاهنامه میگوید :

        زبز گوش و سگسار مازندران               کس آریم با گرزهای گران
و یا :
       بفرمود آیین ، کران تا کران               همه شهر سکسار و مازندران

عده ای بر این باورند که این منطقه کوهستانی و سنگی است و پسوند سر بدان اضافه شده  واژه سنگسر نامیده شده است .

جاذبه های تاریخی،فرهنگی ،اماکن دیدنی شهرستان مهدیشهر 

حسینیه اعظم مهدیشهر،جنگل رودبارک مهدیشهر ،آب انبار مهدیشهر ، امامزاده قاسم (ع)  کافر قلعه ،مسجد پامنار (منار مهدیشهر،هتل سنگسر،چشمه رابندمهدیشهر ، چشمه آبگرم،آب معدنی لیتو،شکارگاه ملاده ،محوطه باستانی خرند ، آبشار فینیسک ، امامزاده عبدا.. شهمیرزاد ، بقاع ابوالقاسم ، مهدی و یحیی در چاشم ، بقعه شیخ شهمیرزاد(موسی عطا) ، جهل تن در درجزین ، دژ شهمیرزاد ، شیر قلعه شهمیرزاد ، منطقه حفاظت شده پرور ، گردنه بشم، چشمه گل رودبارمهدیشهرو موزه عشایری ایل سنگسر.

امامزاده قاسم (ع)

این بنا در شمال مهدیشهر در منطقه زیارت واقع شده است که متعلق به فرزند امام هفتم می باشد.بنای بقعه شامل چند اتاق و دالان تو در تو و ایوان و صحن است که در سال 943 شمسی حدود 4 قرن و 38 سال بیش و در دوره صفویه به دست هنرمندان ماهر ایرانی ساخته شد. ضریح در اتاقی به مساحت 25 متر مربعی قرار دارد . ضمنأ شماره ثبت ملی 3548 به تاریخ 79/12/25 با کد اثر 1514 ثبت آثار تاریخی از طریق سازمان میراث فرهنگی گردیده است.

غار دربند مهدیشهر

غار دربند مهدیشهر با 140 میلیون سال عمر دومین غار آهکی بزرگ در ایران است . این غار در فاصله دو کیلومتری شمال غربی شهر مهدیشهر و در قسمت میانی رشته کوهی البرز قرار گرفته و دهانه غار در کمر کنش کوه زیبا و برافراشته ای در دره سرسبز دربند مهدیشهر جای گشوده است . شهرداری مهدیشهر در سالهای اخیر اجرای سیستم تامین روشنایی و احداث امکان دسترسی آسان به غار و تماشای مناظر شگفت انگیز را مهیا نموده است.پس از عبور از دهانه دالانی به طول 24 و عرض3 متر  که در انتها ارتفاع آن کاهش می یابد به تالابی میرسیم بیضی شکل به طول 91 متر و عرض 36 متر که بلندترین نقطه سقف آن به20 مترمیرسد ستون آهکی با نظم و آرامش خاصی با دیواره های مواج یادآور شمع های بزرگ در حال سوختن است که در تمام گوشه و کنار غار پراکنده است .ستون های بزرگ اسیتلاکتینت و استلاگمیت و دیواره های آهکی و گل کلمی و خرده سنگ های آهکی با اشیکال مدور و منظم فراوان در طرح های مختلف کوچک و بزرگ هر بیننده  را متحیر و ساعت ها غرق در تماشا و تفکر میکند.قطر ستون های آهکی استلاگمیتی متفاوت است. بعضی از آنها به 3 متر میرسد و ارتفاع آنیز متغیر است.بلندترین آنها به 15 متر میرسد.در بخش انتهای غار ، حوضچه ای است با  12 متر وسعت که عمق زیادی ندارد  آثار به دست آمده از این غار متعلق به قرن پنجم هجری و مستندترین آنها سکه طلایی است با خط کوفی به اواخر سلجوقیان و اوایل حمله مغول میباشد

 مسجد وحسینیه المهدی

ساخت بنای مسجد وحسینیه المهدی به بیش از انقلاب باز میگردد. ساختمان حسینیه طوری طراحی شده است که تقریبأ از تمامی نقاط شهر قابل تماشا است و در هنگام شب منظره ای رویایی به خود میگیرد.قرار گیری آن به روی تپه ای مرتفع و اشراف کامل آن به شهر و شهرهای اطراف باعث شده مراسم مهمی همچون نماز جمعه در این مکان برگزار گردد. محوطه اطراف این بنا مسقف  و باعنوان مصلی مورد استفاده قرار میگیرد.این بنادارای گنبد عظیم به رنگ آبی و دو مناره میباشد.

مسجد  جامع پامنار مهدیشهر

مسجد پامنار مهدیشهر بنای قدیمی در شهر مهدیشهر است .این بنا از سنگ ساخته شده است . شالوده این مسجد بر روی یکی از پرستشگاه های ساسانی بنا شده و در عصر سلجوقی منار آن احداث گردیده است و هم اکنون فقط تک منار آن باقی است.

پارک آبشار مهدیشهر

چشم انداز زیبای پارک و صدای ریزش قطرات آب از صخره ها ، آنجا را به محیطی مصفا ودل انگیز تبدیل نموده که چشم هر بیننده را خیره می کند. پارک آبشار مهدیشهر در پایین دست میدان شهداء این شهر قرار دارد و مساحت آن بیش از 6 هکتار است. این پارک به همت شهرداری مهدیشهر در طول مدت دو اخیر احداث شده  که شامل استخر(مجهز به 5 عدد قایق جهت قایق سواری)، آبشار،سینما روباز،آلاچیق ،فهوه خانه سنتی،تندیس حیات وحش ،احئاث پله جهت دسترسی به بالای کوه و احداث جاده سلامت ،بخش سوارکاری با کالسکه ،برج های نوری ، پروژکتور و .....میباشد.

چشمه گل رودبار

چشمه گل رودبار در چند کیلو متری جنوب غربی شهر مهدیشهر واقع شده است .که یکی از منابع مهم آب استان سمنان به حساب می آید. گل رودبار در ارتفاع تقریبی 1545 متر از سطح دریا سرچشمه گرفته و در جهت جنوب سرازیر می شود و پس از طی مسافتی در حدود 14 کیلومتر و عبوراز درجزین به آبپخش (مقسم) میرسدو ازآنجا برای استفاده در شهرستان سمنان تقسیم میشود.

هتل سنگسر

هتل سنگسر از بناهایی با معماری مدرن شهرستان مهدیشهر می باشد. این ساختمان مجلل برروی تپه های منتهی بر کوههای شمال غربی مهدیشهر بنا شده و نمایی بسیار مناسبی به این شهر داده است.پایه گذاری این ساختمان در سال 1352 خورشیدی بوده و در سال 1357 خورشیدی به پایان رسید و هم اکنون به عنوان هتل از آن بهره برداری میگردد. هتل سنگسر در فضایی به مساخت 25000 متر مربع به صورت دو ساختمان مجزا ساخته شده است که ساختمان شماره 1 آن دارای دو سالن پذیرایی و 11 سوئیت و اتاق می باشد و ساختمان شماره 2 آن در دو طبقه برای برگزاری مراسمات حج و عروسی استفاده میگردد.

هتل دربند مهدیشهر

هتل چهار ستاره دربند مهدیشهر در چهار هزار متر مربع زیربنا ساخته شده است . این هتل دارای دو سوئیت و 22 اتاق دو تخته ،مجهز به سونا ، جکوزی ،چهار سالن پذیرایی به ظرفیت هر سالن 400 نفر ،یک رستوران ،سالن آمفی تئاتر و نمازخانه می باشد.هتل دربند در پایین دست غار دربند مهدیشهر واقع شده است . همچنین لازم به توضیح است تالارهای پذیرایی ولیعصر ،کاچیلا و یادگار دوست (داخل شهر) و باغ چهار گل و رستوران بابا طاهر در منطقه خوش آب وهوا ی دربند مهدیشهر با غذاهای سنتی و ایرانی آماده پذیرایی ار مهمانان عزیز میباشد.

کافر قلعه

در جنوب شهر تاریخی مهدیشهر بر روی قله کوه آثار قله ای بسیار کهن از سنگ ، گچ و ساروج دیده میشود.این قلعه که مربوط به ایرانیان قبل از اسلام بوده کافر یا قلعه گبرها نام دارد. این قلعه تاریخی مانند قلعه های دیگر کومش در مسیر ادوار تاریخ مورد استفاده اقوام و طوایف مختلف قرارگرفته است. فرقه باطنیان(اسماعیلیان ایران)ازاین قلعه به عنوان پناهگاه مهم استفاده مینموده اند.

آب معدنی لیتو

بالاتر از میدان ولایت در منطقه لیتو آبسرد معدنی می جوشد که برای امراض جلدی و کلیوی بسیار مفید می باشد.

رابند مهدیشهر

در جنوب شرقی مهدیشهر منطقه بکر با فضای سرسبز با آبشار طبیعی قرار دارد که آب ازارتفاع حدود 6 متری به سمت پایین میریزدکه منظره زیبا ودیدنی را ایجاد نموده است.

چشمه آبگرم

در میان کوهسارهای جنوب غربی مهدیشهر آبگرم قرار دارد در این محل آبهای معدنی فراوانی وجود دارد که به مرور زمان به صورت استخرهای متعدد در آمده است که این ۀبگرم برای مداوای بیماری های جلدی بسیار مفید می باشد و سالیانه هزاران نفر از شهرهای مختلف کشور جهت درمان بیماریهای خود به این منطقه مسافرت میکنند.

صنایع دستی

صنایع دستی این شهر که غالب آن حاصل هنر زنان منطقه بوده شامل قالیبافی،پلاس  ، نمدبافی،گلیم ، جاجیم بافی وهمچنین بافتن پارچه های کمابیش ظریف مانند چادر ،برک ،شال ریا ، مقنه ، تیرمن   کلاه ها ی پشمین و نمدی ،سرگیرا(چادر بانوان)،مکئنه(سرپوشه)، کژین شئوی (تنپوشه)،فراخ شئوال(دامن)، پارچه های  ظریف ابریشمی (کژین)اشاره کرد.نوعی صنعت زرگری و ملیله کاری که حاصل آن زیور آلاتی ازجنس طلا و نقره به نام چنگوم،کودبندو ... میباشد را می توان نام برد. ضمنأ فرش دستباف مهدیشهر از جایگاه ویژه ای در کشور و در سطح بین المللی برخوردار است .فرش دستباف مهدیشهر در نمایشگاه فرش دست باف در آلمان در سال 1372 مقام جهانی را کسب نموده است.صنایع دستی و گلیم بافی و جاجیم بافی ساخته که در این خطه از شهرت عالی و جهانی برخوردار است که با حضور در نمایشگاهها بین المللی توانسته است رتبه های افتخار آفرین را کسب نماید.

موزه عشایر ایل سنگسر

موزه عشایر ایل سنگسردر سال 1387 به همت فرهنگ دوستان و علاقه مندان و با مشارکت و همکاری شورای اسلامی و شهرداری مهدیشهر افتتاح گردید.آثار به نمایش در آمده در این موزه  را ابراز وسایل زندگی، صنعت و صنایع دستی ایل سنگسر تشکیل می دهد آثار موزه در بخشهای مختلف هر یک گوشه ای از زندگی مردم منطقه را نشان می دهد.

سوغات شهر مهدیشهر (لبنیات سنگسر)

عشایر سنگسری در استفاده از شیر گوسفند مهارت خاصی دارند و انواع لبنیات و منحصر به فرد خود را از آن تهیه میکنند که تعداد این لبنیات به بیش از 32 نوع می رسدکه مهمترین آنها ماست، آرشه،دوغ خورش ،ماست چکیده ،کره ، پنیر، چیک کو توک ، مامایی وو، سزمه و ... می باشد. از دیگر سوغات  مهدیشهر فرش   دستباف ،جاجیم ،پلاس قلیچه ابریشمی و ...می باشد.

زبان

زبان سنگسری یکی از زبانهای قدیمی پهلوی ،اوستای است که دارای دستور زبان کامل می باشد. این زبان در حدود 18000 واژه دارد که با توجه به این غنای زبانیکه مدارک و سوابق آن موجود است میتوان هزاران واژه و لغت بسیار زیبا و رسا  از دل این زبان چند هزار ساله بیرون کشیده و به زبان فاری هدیه کرد و موجب غنا و توانمندی زبان و ادب فارسی شد. واژه نامه زبان سنگسری مهمترین اثرعلمی در گویش سنگسری است که نوشته ی    چراغعلی اعظمی سنگسری می باشد که در سال 1351 به سه زبان فارسی، انگلیسی و سنگسری در دانشگاه میگیشان آمریکا منتشر شده است . 

شهر ييلاقي شهميرزاد

اين شهر نمونه گردشگري براي شهرستان مهديشهر و استان سمنان داراي اهميت مي باشد و در 6 كيلومتري شمال مركز شهرستان مهديشهر واقع شده است مهمترين ويژگي اين شهر تفريحي آب و هواي مطبوع و خنك اين منطقه در فصول بهار و تابستان مي باشد محيط طبيعي و سرسبز شهميرزاد و محصور بودن كامل آن در ميان كوه و آب و هواي مناسب و تمامي عواملي كه در رشد درختمان سردسيري و خصوصا گردو موثر است سبب شده است كه شهر شهميرزاد بعنوان منطقه گردوخيز و داراي بزرگترين باغ گردوي خاورميانه شناخته شود كه مساحت آن حدود 700 هكتار است هزينه ها و زحمت آن را مردم همين شهر و با حمايت مالي دولت جمهوري اسلامي انجام داده اند.

شهر درجزين

باغ شهر درجزين كه از بهم پيوستن چندين روستا به عنوان يكي از شهرهاي شهرستان مهديشهر مي باشد داراي مناطق سرسبز و چشمه سار و باغات فراوان مي باشد كه با توجه به نزديكي مسير جاده تهران ـ مشهد مي تواند مسافران و گردشگران فراواني را جذب نمايد. درجزين علاوه بر محصولات زراعي در توليد محصولات باغي از جمله انار و انگور و قيسي و انجير و غيره و همچنين وجود درخت چنار 800 ساله با قطر 8 متر و به بلندي 30 متر شهرت دارد

منطقه زيباي رودبارك مهديشهر

منطقه رودبارك در شمال شهرستان مهديشهر قرار داشته كه فاصله آن تا مركز شهرستان 45 كيلومتر است كه از سطح دريا 1600 تا 2700 متر ارتفاع دارد و داراي جنگلهاي بسيار زيبا و درختان بلوط ممرز ازگيل و درختچه زرشك پوشيده شده است گرچه استان سمنان كويري و خشك و با گرماي بالاي 40 درجه مي باشد اما با فاصله كم در شهرستانهاي مهديشهر منطقه بكر و زيبا و پوشيده از جنگل را دارند كه حتي در تابستان كساني كه بعنوان گردشگر و يا مسافريني كه از شدت گرما به منطقه رودبارك عزيمت مي كنند بايد حتما لباس مناسب بپوشند . وسعت جنگل رودبارك حدود 8 هزار هكتار است كه گونه هاي بسيار با ارزش و گياهان دارويي مانند گل گاوزبان ـ خاكشير آويشن و كاسني و نعناع و پونه ديده مي شود . اين منطقه زيبا براساس مصوبات دولت از مناطق 33 گانه نمونه گردشكري استان سمنان است و اين منطقه بگونه اي است كه در ايامي از سال ابر در سطح پايين قرار گرفته و زيبايي خاصي به منطقه مي دهد. در منطقه رودبارك دو رودخانه دائمي نيز وجود دارد كه رودخانه رودبارك از جمله آن است آب بسيار شيرين و گوارايي دارد و علاقمندان مي توانند در اين منطقه بسيار مفرح در جهت جذب توريست سرمايه گذاري كنند.

فولاد محله

فولاد محله شهرستان مهديشهر يكي از آباديهاي رو به رشد و قابل توسعه و داراي شهرك صنعتي مي باشدتبديل اين مركز دهستان به شهر از آرزوي مردم اين دهستان و مردم مهديشهر مي باشد فولاد محله داراي چشم اندازي زيبا و باغات و كشتزارهاي با صفا مي باشد كه اخيرا بعضي از ييلاق پسندان نسبت به احداث خانه هاي ويلايي و سكونت تابستانه اقدام نموده اند با توجه به اينكه فولاد محله در محور اصلي جاده مهديشهر ـ ساري قرار دارد توسعه آن با انحاي مختلف از جمله رديف منطقه گردشگري قرار گرفتن دور از انتظار نمي باشد.

منطقه گردشگري « چاشم » مهديشهر

روستاي نمونه گردشگري چاشم در شهرستان مهديشهر با مختصات جغرافيايي 53 درجه و 15 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 53 دقيقه عرض شمالي در فاصله 30 كيلومتري از مركز شهرستان مهديشهر واقع شده است . ارتفاع اين روستا از سطح دريا 1760 متر است . چاشم به دليل واقع شدن در ناحيه كوهستاني داراي آب و هوايي سرد و ييلاقي است . بارش هاي زياد يخبندان طولاني و شروع زودهنگام سرما در فصل زمستان از ويژگي هاي اقليمي روستا به شمار مي رفته . و به زودي در آن پيست اسكي ايجاد خواهد شد. روستاي چاشم در منطقه اي واقع شده است كه از قدمت ديرينه اي برخوردار است . اقوام مهاجر هنگام ورود به فلات ايران ناگريز به گذر از بلندي هاي البرز بودند و يكي از گذرگاه هاي آنان تنگه خطير كوه بوده است در اين منطقه كوهايي كشف گرديده مردگان درون آنها با تمامي لوازم شخصي دفن شده اند . تاريخ اين گورها به 750 تا 800 سال پيش از ميلاد مسيح مي رسد . اين كشفيات نشانگر آن است كه منطقه ايي كه روستاي چاشم نيز در آن واقع گرديده است از گذشته هاي دور سكونت گاه اقوام مهاجر بوده است در گذشته چاشم به نام ميرچشمه خوانده مي شد تا ورود سادات به اين روستا و ماجراي علويان عربستان چاشم به سيد آباد نيز معروف گشت و در حال حاضر سيد آباد قسمت شمالي روستاي چاشم است . آرامگاه هاي امامزاده ابوالقاسم . امامزاده مهدي مقبره سيد زين العابدين نبوي و مقبره آقا سيد سليمان عمادي از بناهاي مذهبي و تاريخي روستاي چاشم محسوب مي شوند و مورد احترام مردم روستا هستند. كوه نيزوا شهرستان مهديشهر با ارتفاع 3810 متر كه در شمال روستاي چاشم قرار دارد از شكوه و عظمت خاصي برخوردار است و همواره كوهنوردان و دوستداران طبيعت را به سوي خود جذب مي كند. دشت ها و نواحي تفرجگاهي آبمند چالدشت چالار لاكولا روزبه كلوچاله و آسرون و جاشلويار و در مجموع ييلاقات (خيل ) عشاير سنگسري به ويژه در بهار و تابستان هنگامي كه سرشار از گل هاي رنگارنگ و چمنزار مي شوند جلوه هاي متنوعي از زيبايي هاي طبيعي را به نمايش مي گذارند. از نكات قابل ذكر در بلنداي مناطق شمالي مهديشهر مثل ييلاقات عشاير سنگسري در اطراف خوره ـ جاشلويارـ آسوران ـ اورپلنگ اين است كه قله دماوند پايگاه ديگر عشاير ايل سنگسر به خوبي ديده مي شود.

عمارت و شكارگاه ملاده مهديشهر

در روستاي سرسبز و خوش آب و هواي ملاده دو عمارت بزرگ و كهن و زيبا وجود دارد كه در دو سمت شرق و غرب همديگر و به فاصله حدودا 40 متر به موازات يك ديگر و با مالكيت جداگانه قرار گرفته اند . معماري ساختمان هاي مذكور بسيار زيباست نوع گچ بري روي ديوارهاي اتاق ها و ايوان ها ساخت تاق نماها روي ديوار و در برخي جاها نقاشي هاي زيباي ديواري و نيز ايجاد شومينه هاي كوچك به آن جلوه اي خاص داده است . مصالح اصلي بنا خشت و آجر و نماي آن آجر و گچ است . هر يك از اين دو ساختمان دو طبقه و داراي تعداد زيادي اتاق و راهروي مربوط به اتاق ها و طبقه فوقاني است . يكي از اين ساختمان كه به خانه ابراهيم خان نيز معروف است داراي يك حياط بزرگ با درختان فراوان و متنوع است و سر در اصلي اين ساختمان ها از جنس چوب است . درهاي اين دو ساختمان به فاصله چند متر مقابل هم قرار دارند . اين بناها در سال 1287 قمري به همت ابراهيم خان حاكم دودانگه و چهاردانگه براي سكونت شخصي احداث شد. پس از ابراهيم خان پسرش اسماعيل خان در آن زندگي مي كرد و به علت كشته شدن او بازماندگان ايشان از آن محل كوچ كردند و خانه را غير مسكوني باقي گذاشتند. در حال حاضر سرپرستي اين ساختمان ها به عنوان آثار باستاني به عهده سازمان ميراث فرهنگي استان بوده و محل بازديد گردشگران است . موقعيت روستاي ملاده از توابع شهرستان مهديشهر با مختصات جغرافيايي 53 درجه و 24 دقيقه طولي شرقي و 36 درجه 2 دقيقه عرض شمالي در شمال شهرستان مهديشهر واقع شده است . ملاده از مسطح دريا 1770 متر ارتفاع دارد . آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و پربرف است . فاصله روستاي ملاده تا مركز شهرستان مهديشهر 66 و تا مركز استان سمنان 84 كيلومتر است . رودخانه سفيد رود كه در زبان محلي سنگسري آن را اسپي رو مي نامند در شمال روستا جريان دارد. نام اين روستا در گذشته هاي دور ايوك بوده است . در منطقه دو دانگه چار طايفه جوش جولاسادات و ملا زندگي مي كردند. پس از مهاجرت و اسكان گروهي از طايفه ملا به روستاي ايوك نام ايوك به ملاده تبديل شد. در منطقه شمالي روستاي ملاده ييلاقات زيبايي چون سنگ چشمه و... جنگل معروف افرا مرتبط با جنگلهاي شمال قرار دارند. درختان بلوط نارون افرا و راش در اين جنگل قد برافراشته اند. در ناحيه جنوبي روستا نيز انبوهي از درختان ارس كوهي و تپه ها را پوشانيده اند. آرامگاه بي بي طيبه در ورودي روستا واقع شده است . مردم روستا بي بي طيبه را دختر حضرت موسي بن جعفر(ع ) مي دانند. روستا دو باب آسياب آبي قديمي داشته است كه هنوز آثاري از آن به جا مانده است . راه دسترسي از مركز شهرستان مهديشهر تا روستاي ملاده بصورت آسفالته بوده و مسافرين و گردشگران زيادي از اين مسير جهت بازديد چشم اندازها و رودخانه ها و عمارت قديمي و زيباي ملاده بازديد مي نمايند.

منطقه زيباي خطير كوه

منطقه زيباي خطير كوه در شهرستان مهديشهر در موقعيت عرض جغرافيايي 35 9 و طول جغرافيايي 53 10 در كره زمين واقع شده است . با بررسي و مطالعه موقعيت سياسي و جغرافيايي منطقه خطير كوه در دهه هاي گذشته متوجه مي شويم شهر سنگسر سابق و توابع فرمانداري نظامي سنگسر از جمله روستاهاي خطير كوه قبل از سال هاي 1300 جز استان تهران واز سال 1300 تا 1338 جزو استان مازندران بوده اند و با تشكيل فرمانداري سمنان سنگسر سابق به فرمانداري كل سمنان الحاق پيدا كرد و روستاهاي خطير كوه جز مازندران گرديدند اما از سال 1367 به بعد مجددا از توابع مهديشهر گرديده است . با مطالعه و قدمت نام و نشان روستاهاي منطقه خطير كوه در جغرافياي ايران استان (تهران مازندران و سمنان ) به آن پرداخته شده يكي از دلايل شكل گرفتن ساير روستاهاي خطيركوه در حاشيه رودخانه كبير وجود آب رودخانه كبير جهت كشت و كار و امكان كسب و كار بهتر به دليل تردد بازرگانان و موقعيت آب و هوايي مناسب تر در ايام سرد سال در كنار رودخانه بوده در گذشته مردم منطقه روستاهاي حاشيه رودخانه كبير را كمروروار مي گرفتند كه در سال هاي بعد با پرجمعيت شدن هر كدام نامي به خود گرفته اند كه امروزه روستاهاي منطقه خطير كوه به نام هاي كمرود زرشك دره بندبن پاقلعه رودبار و لردشهرت دارند. منطقه خطيركوه به سبب موقعيت سوق الجيشي در طول تاريخ از حساسيت و اهميت ويژه اي برخوردار بوده است . در دره اي از البرز مركزي واقع شده كه از شمال به شهرستان سواد كوه و از جنوب به مركز شهرستان مهديشهر و از مشرق به شهرستان ساري و از مغرب به استان تهران (شهرستان فيروزكوه ) محدود است . راستوپي نام رودي است كه از شمال كوه هاي خطير كوه سرچشمه مي گيرد كه امروزه سرچشمه آن به روزيه معروف است كه پس از پيوستن چند شاخه فرعي چون رود سرخاب و دلاور رو به شمال جريان مي يابد. اين رود پس از عبور از شهر پل سفيد در دوراهي آزاد مهر شاخه ولوپي از سمت چپ به آن مي پيوندد و پس از اين به نام تالار به سوي درياي خزر جريان مي يابد.

منطقه حفاظت شده پرور :

 منطقه حفاظت شده پرور در شهرستان مهديشهر كه از طبيعت شگرف برخوردار است مردمان غيوري را پرورانده است . با استان مازندران هم مرز مي باشد كه به لحاظ واقع شدن در ميان دو اكوسيستم بياباني و جنگلي مي توانيم جلوه هاي بسيار بديع را در آن بيابيم كه از يك منظر مي توان آن را يكي از شاهكارهاي خلفت بناميم . سيماي كلي منطقه حفاظت شده پرور كوهستاني بوده و داراي 64563 هكتار است و مهمترين گونه جانوري از رده پستانداران كل وبز ـ خرس قهوه اي ـ پلنگ ـ آهو و انواع گربه هاي وحشي از جمله گربه پالاس و از رده پرندگان هم مي توان به كبك دري و انواع پرندگان شكاري از جمله دليجه اشاره كرد. گياهان جنگلي منطقه برور تقريبا مشابه رودبارك بوده و از تكرار خودداري مي شود. گردشگران و مسافران مسير پرور كه به منطقه حفاظت شده جهت تفريح و استراحت مي روند و يا از مسير جلوي عبور مي كنند با ديدن شكار و طبيعت حظ بصر مي نمايند. منطقه حفاظت شده صيدوا هم وابسته به پرور است پرور مردماني مهمان نواز دارد و اكثريت آنان عشاير و دامدار هستند و شاكله دامداري پروريها با دامداري عشاير سنگسر نزديك است و از قديم الايام تاكنون با هم روابط حسنه شغلي دارند. منطقه پرور هم مكان مستعدي است براي كار آفرينان كه علاقمند به گردشگري مي باشند.


امام زاده قاسم زيارت مهديشهرحسينيه المهدي مهديشهر

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پيوندها

ورود اعضاء

كليپ منتخب حسينيه


كانال هاي فضاي مجازي

آي دي و كانال هاي رسمي روابط عمومي حسينيه اعظم مهديشهريهاي مقيم تهران در فضاي مجازي :

.:: ایمیل : publicrelation.mafe@gmail.com

.:: شماره همراه :09352748324

.:: لینک ها:

     

تلگرام        اینستاگرام