حدیث روز

D-(20).jpg

سامانه پيام كوتاه

                  

هیکوه (هیکو) یکی از روستاهای مازندرانی زبان شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است

به گزارش نیزوا،بر اساس سرشماری سال ۱۳90، جمعیت این روستا ۶۲ نفر (۲۹ خانوار) بوده است این روستا از طریق یک جاده‌ی سخت‌گذر کوهستانی به طول ۱۳ کیلومتر به روستای چاشم که مرکز دهستان چاشم می‌باشد متّصل می‌شود ولی مسیر اصلی رفت و آمد به هیکوه جاده‌ی دهستان پشتکوه (از طریق پرور و کلیم) می‌باشد چنانکه در زبان عرف نیز هیکوه از روستاهای پشتکوه شمرده می‌شود.
طول جغرافیائی 20-53و عرض جغرافیائی 00-36،ارتفاع متوسط 2360 متر.
میانکوهی ، معتدل مرطوب ، در 92 کیلومتری جنوب باخترکیاسر(مرکز بخش چهاردانگه )
و۶5 کیلومتری مرکز شهرستان مهدیشهر
سفید رود که از کوه سفید خاک و جوین کال سرچشمه گرفته از شمال آبادی گذشته و پس از پیوستن به رود خانه تجن به دریای خزر میریزد.
کوههای اوپرت در یک کیلومتری باختر و گوگلی در 4 کیلو متری شمال آبادی است.
زبان: فارسی با گویش مازندرانی
کار و پیشه: کشاورزی، دامداری ، باغداری و زنبورداری.
فراورده ها: گندم ،جو ، سیب و آلوچه و گردو و گلابی و آلو و میوه جات جنگلی مثل ولیک و تلکا و ازگیل و چک چک ( آلبالوی کوهی ) پهند و شند.
رستنی ها : درختان توسکا ، گیاهان گل گاو زبان ، گل ختمی ، خاکشیرو گل بنفشه وآویشن کوهی که از بهترین نمونه های موجود در جهان می باشد وپوشش گیاهی برای چرای دام.
جانوران وپرندگان :بز کوهی و کل وقوچ ومیش وحشی و شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش ، آهو ، گوزن ، گراز ، خرس ، پلنگ ، قرقاول وچکاوک وبلدرچین و کبک و کبک دری و پرندگان شکاری مانند شاهین و باز و عقاب و کرکس.

جاده ای خاکی هیکو از دامنه های نزوا به چاشم و ییلاقات مرتفع وپوشیده از برف حتی در تابستان وسرسبز بهارکوه و سیاهکوه و اطاقسرا و کت بزنگاه وریزسروشاه پسند و اوپرت می رساند واهالی میانا وپهندراز مسیر کوهستانی که پاکوب مشخصی دارد از گوگلی گذشته و به اوپرت و هیکو برای کشاورزی میروند.روستاي هیکو كه در حدود 65 کیلومتری مرکز شهرستان مهدیشهر قرار داره را مي توان به عنوان سرچشمه رودهاي كه از طريق رود خانه تجن به درياي مازندران وصل مي شود دانست به نحوي كه از ییلاقات فوق الذکر شروع شده وپس از تلاقی درهيرو با رودخانه اسپیرو که از جنوب هیکو سرچشمه می گیردبه سمت درياي مازندران آب راهدايت مي كند وپس از عبو از روستاهاي شلی. ملاده.تم.تلاجيم.فينسك وپر آب تر شدن در اين مسير به لحاظ پيوستن آب از چشمه هاي مسير در نهايت با وصل شدن آبهاي مسير تنگه كاورد به سمت درياي مازندران سرازير مي گردنند

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پيوندها

ورود اعضاء

كليپ منتخب حسينيه


كانال هاي فضاي مجازي

آي دي و كانال هاي رسمي روابط عمومي حسينيه اعظم مهديشهريهاي مقيم تهران در فضاي مجازي :

.:: ایمیل : publicrelation.mafe@gmail.com

.:: شماره همراه :09352748324

.:: لینک ها:

     

تلگرام         لاین       اینستاگرام    گوگل پلاس